Ako na to

 

Môj návod vytvorenia vlastného modu nemusí každému vyhovovať. Ide o postup ktorý používam ja.

Vybraný motív ktorý chceme vyrezať na plech, je treba upraviť aby sa podľa neho dalo pohodlne, ale hlavne presne rezať. Štandartne to je obrázok, nezáleží veľmi na type či rozlíšení.  Ako príklad použijem moje logo:

 

Na ručné rezanie sa najviac hodia čiary. Na upravenie obrázku/motívu používam program GIMP. Nástroj "Fuzzy Select Tool" vytvorý výber (selection), ktorý sa dá funkciou "Selection to Path" prerobit na cestu (Path).  Funkcia "Stroke Path" cestu obkreslí a máme hotové čiary na rezanie. Alternatívou je nástroj "Paths Tool" ktorý je presnejší. Ale obkreslenie trvá dlhšie, pretože ide o ručné tahanie čiar.
Pripravený obrázok vytlačíme na laserovej alebo atramentovej tlačiarni a nalepíme ho na plech. Perfektne poslúži nalepovací A4 papier. Je to vlastne to isté ako papier so samolepiacimi štítkami. Len miesto rozdelenia papiera na x štítkov je v celosti A4. Dá sa kupiť v papiernictvach. Tento papier je vhodný aj do tlačiarní, takže vytlačíme a nalepíme. Nalepený papier s motívom plní aj funkciu ochrany plechu pred poškriabaním. Je dobré vizuálne oddeliť časti plechu ktoré budú vyrezané. Napríklad ceruzkou zmatnit tie plochy kde bude diera:


(klikni na obrázok pre zväčšenie)

Naznačenie a vyvŕtanie dier na začiatku veľmi pomáha pri rezaní, pretože diery nie sú len miesto kde sa plátok pilky prevlečie. Su tiež ukončovacím miestom rezu a miestom kde sa dá efektívne otočiť a pokračovať v rezaní ktorýmkoľvek smerom. Rezať treba veľmi pomaly, aby plátok stále zostával presne na čiare. Pokiaľ je rezaný tvar dlhý alebo veľký, je dobré rezat ho po kusoch, nie naraz.

Na rezanie používam obyčajnú ručnú lupienkovú pilku s rovnými plátkami. Samozrejme že sa dá rezat elektrickou lupienkovou pilkou so všesmerovým plátkom, tam sa ale hýbe celým plechom zatiaľ čo platok stojí na mieste.

Hotový vyrezaný tvar má drobné nerovnosti po rezaní - tie treba zabrúsiť pilníkmi do hladka, prípadne zaostriť hrany a podobne.

Vyrezaný motív podlepíme plexisklom. Na malé motívy do 20cm  priemeru stačí 2mm plexisklo, na vačšie 4mm a viac.